Oto Yıkama Açmak İsteyenler Neler Yapmalı?

-
- / - / -
İlan No : 1267
İlan Tarihi : 20 Şubat 2018

DETAYLAR

 • Oto Yıkama Açmak İsteyenler Neler Yapmalı?
 • http://www.temizlikplus.com  <<< Oto Yıkama Makinaları Görmek ve Almak için. 0553 266 40 05

Oto yıkama vaya diğer adıyla oto kuaför açmak isteyen girişimciler neler yapmalı, avantajları veya dezavantajları nelerdir gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz. Oto yıkama açmak için adım adım neler yapmanız gerektiğini, oto yıkamada gereken belgeleri ve resmi işlemlerini, oto yıkamanın püf noktalarını, oto yıkama eleman seçimini, oto yıkamada gereken malzemeleri, gereken araç ve gereçleri sizlerle paylaşacağız. Ayrıca bir çok bonus bilgiyle sizlere oto yıkamanın püf noktalarını açıklayacağız. Bu makaleyi hazırlarken bir çok kaynaktan ve yaşam tecrübesinden yararlandık.

Sadece oto yıkama değil, hangi işi yaparsanız yapın önemli olan o işi en iyi şekilde yapmaktır. Sevmediğiniz veya hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir işe girişmek, sonucu hüsran olan durumlara neden olabilir. Bu durum hem maddi hem de manevi çöküş yaşamanızı sağlar. Bu nedenle yapacağınız işi iyi seçmeli ve o alanda uzmanlaşana kadar da asla başka bir iş düşünmemeli. Başarıya ulaşmakta ancak bu şekilde mümkün olur.

Oto yıkama veya oto kuaför açmak iyi bir planlama, doğru değerlendirme ve inceleme yapıldığı taktirde, zevkli ve aynı zamanda karlı bir iş olarak hayatınıza kazandırabilirsiniz.

OTO YIKAMA AÇMAK İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN ADIMLAR

Yani bir işyeri kurmak için uygulamanız gereken bazı prosedürler vardır. Bu adımları eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmak iş yerinizin açılabilmesi şarttır. Endişelenmenize gerek yok. sizlere bu adımlar hangileri sistematik ve kolay bir şekilde açıklayacağız.

Öncelikle izlemeniz gereken üç önemli adım vardır. Bu adımlar iş yerinizin açılması için şarttır. Bunlar;

 • Oto yıkama/kuaför açarken gereken resmi işlemler,
 • Oto yıkama/kuaför açmak için gereken belgeler hangileri,
 • Oto yıkama ruhsatı için neler yapmalıyız. Şeklinde sıralayabiliriz.

OTO YIKAMA/KUAFÖR AÇARKEN GEREKEN RESMİ İŞLEMLER

Oto yıkama/kuaför açmak için almanız gereken bazı belgeler vardır. Bunları almanız için gideceğiniz yerler

 • Vergi Dairesi,
 • Belediyede,
 • BAĞKUR,
 • Ticaret Odası,
 • Esnaf Odası şeklindedir.

Vergi Dairesindeki İşlemler

Tüm iş yerleri için yerine getirilmesi gerekli olan bazı işlemlerin olduğunu sizlere başta ifade etmiştik. Oto yıkama veya kuaför açacağınız zaman bulunduğunuz ildeki Vergi Dairesine, SGK (BAĞKUR)’ya, bulunduğunuz ilçenin belediyesine, Ticaret Odasına veya Esnaf ve Zanaatkarlar Odasına kaydolmaya ihtiyacınız vardır. Yaptığınız mali işlerin devletin belirlediği kurallara uyması açısından bir de muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır.

Vergi dairesinde yapılacakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İş yerini açacağınız bölgedeki vergi dairesine gidip işe başlama bildirim formu doldurmanız gerekiyor. Bu belgede iş yeri sahibinin doldurması gereken bazı bilgiler mevcuttur ve zorunludur. Belgeyi doldurduktan sonra imzalamanız gerekmektedir.
 • Vergi dairesine giderken yanınızda; İkametgah adresinizin olduğu bir belge (Muhtardan veya nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz), dükkanın kira sözleşmesi veya tapusunun fotokopisi (aslını yanınızda götürmenizde fayda var)
 •  Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra yine vergi dairesinde yoklama memurlarının, daha önce doldurduğunuz belgeleri onaylamasından sonra vergi levhası size teslim edilir. Vergi levhanızı almanız durumunda resmi bir iş yerine sahip oluyorsunuz.

Belediyede yapılması gereken işlemler:

Çoğu belediye iş yerlerinin türüne göre farklı işlemler yürütmektedir. Bu nedenle iş yerini açacağınız belediyedeki yetkilerle görüştükten sonra neler yapmanız gerektiğini kesin bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Bu konuda ilgili belediyede sizin iş koluna ait şartları ve izinleri yetkiliden öğrenmeniz daha sonra telafisi zor olabilecek durumları ortadan kaldırmanıza neden olacaktır.

Bonus bilgi: Belediyede ilgili işlemleri yaptıktan sonra, tatil günlerinde çalışma ruhsatı almanız özellikle oto yıkama/kuaför sektörü için önem arz etmektedir. Bunun nedeni, insanların araçlarını tatil günlerinde daha sık bakıma getirmeleridir.

BAĞKUR İşlemleri 

BAĞKUR ile ilgili işlemlerinizi ilinizdeki BAĞKUR İl Müdürlüğünde yapmanız gerekmektedir. Burada BAĞ-KUR giriş bildirgesini doldurup, sizi yönlendirecekleri bölüm tarafından onaylandıktan sonra ilgili yere bu belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. SGK işyerinin açılış belgesi örnek görselini google arattıktan sonra görseller bölümünü tıklayarak  kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ticaret Odası iİle İlgili Yapılacak İşemler

Ticari amaçla kurlan tüm işletmelerin açıldıktan 15 gön içerisinde ticaret unvanını, işletmenin bulunduğu merkezdeki yer ticaret siciline ilan ve tescil ettirmek zorundadır mealinde Türk Sicil Tüzüğünün 13. maddesinde ve Türk Ticaret Kanunun 42. maddesinde belirtilmiştir.

Eğer oto yıkama/kuaför işletmek istiyorsanız, Ticaret odasına gidip, iş yeriniz ile alakalı başvuru ve tescil işlemlerinizi başlatmak zorundasınız.

Esnaf Odasında Yapmanız gerekenler ise;

Her işletme alnıyla ilgili farklı belgelere ve işlemlere ihtiyaç vardır. Bu farklılık bir çok Esnaf odasının işleyişinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ilinizdeki esnaf odasına gidip, detaylı bilgileri çğrenebilir ve oraya da başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Oto Yıkama Ruhsatı Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Ruhsatı belediyeden almanız gerekmektedir. Başta da söylediğimiz gibi, belediyeler kendi içlerinde farklı uygulamalara da gittikleri için, iş yerini açacağınız ilçedeki belediyeye giderek ruhsat için gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.  Bu nedenle; oto yıkama ruhsatı nereden ve nasıl alınır, oto yıkama ruhsatı ne kadara mal olur sorularına cevap vermemiz mümkün değildir. Ancak gideceğiniz belediyenin internet adresinden gerekli belgelere ve örnek dilekçeye ulaşmanız mümkün olabilir. Çünkü bazı belediyelerin bu konuda yaptığı bilgi işlem hizmeti bulunmaktadır.

Listemizdeki son işlem olan muhasebe :

Muhasebe işlemi, iş yerinin kanunlara uygun bir şekilde işletilebilmesi için çok önemlidir. Bunu için bölgenizdeki mali müşavirlik  bürosuna gidip açmak istediğiniz iş yeri hakkında gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz. Muhasebe işlemlerinizi herhangi bir muhasebe bürosuna giderek de yaptırabilirsiniz.

Oto Yıkama Dükkan Sermayesi Ne Kadar Tutar:

Oto yıkama açmak size biraz zor görülebilir. Ancak Anadolu’da zahmetsiz rahmet olmaz derler. Asıl problem belgeleri hazırlamak değildir. Önemli olan gerekli sermayeyi bulmaktır. Çünkü yapacağınız resmi prosedürler bir şekilde tamamlanır, ancak iş yerini açmak için gereken sermayeyi bulmakta zorlanabilirsiniz. İşte tam burada da devlet imdadınıza yetişiyor. Eğer sermaye alacak para bulamıyorsanız, devletin iş yeri açmak için sunduğu destekleri veya kosgeb kredisi sayesinde hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Orta halli bir oto yıkama açma size yaklaşık olarak 45.000 ile 50.000 TL arasında bir masrafa mal olacaktır. Ancak bu iş yerini müşteri potansiyeli yüksek değerli bir caddede açmayı planlıyorsanız bu tutar 90.000 TL ye kadar çıkabilir. Tabi ki bunlar bir tahmindir ve en kötü duruma göre ifade edilmektedir. Bu tutar sizi 1 yıl boyunca ayakta tutacak masraflardan oluşmaktadır. Bu nedenle en kötü senaryoları düşünmek, olası problemlerin karşısında ayakta kalmak için önem arz etmektedir.

Ana sermayenizi karşılayacak parayı kazandıktan sonra; diğer bir ifadeyle amorti ettikten sonra, isabetli adımları atarsanız şirketiniz 1 yıl sonra önemli ölçüde kar etmeye başlayacaktır. İşletmenizi büyütmeniz veya gelirinizi arttırmanız yapacağınız planların isabetli olmasına bağlıdır.

OTO YIKAMA DÜKKANI NASIL OLMALIDIR

Oto yıkama dükkan seçimi çok önemlidir. İş yerinizi seçtiğiniz bölgenin stratejik değeri ve iş yerinin genişliği müşteri için ve en önemlisi sizin için faydalı olacaktır. İdeal oto yıkama dükkanı için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Bilindiği üzere oto yıkamaların geniş bir yüz ölçümüne sahip olması gerekir. orta halli bir oto yıkamanın boyutu 300 veya 350 metrekare olması yeterli olacaktır.
 • Üstünün açık olduğu bir işletme oto yıkamak için daha ideal ve ekonomik olacaktır.
 • Müşterileriniz için bir bekleme yeri yapmanız ve personelinizin de ayrı bir odanız olması, işletmenizin daha kaliteli bir hizmet sunması için önemli olacaktır.
 • Müşterilerinize yapacağınız içecek ikramları işletmenizi tercih sebebi yapabilir. Ancak işletmeniz yeni kurulduğu için ilk etapta bu hizmeti sunmanız mümkün olmayabilir.
 • Kullanacağınız ürünleri toptan alarak daha ucuza mal edebilirsiniz. Bu ürünleri de saklamak için bir depoya ihtiyacınız olacaktır.

Bonus bilgiler :

 • Müşterileriniz için açacağınız bekleme salonu için çok uygun fiyata prefabrik odalar satılmaktadır. Bu sizleri diğer oto yıkamalar arasından bir üst sıraya taşıyacaktır.
 • Oto yıkama işletmenizin bulunduğu mahalle veya caddede asacağınız tabela herkesin rahat göreceği bir şekilde asılmalıdır.
 • Oto yıkama tercihinizin mahalle araları değil de, oto sanayide olması sizin için daha avantajlı olacaktır. Ancak iş yeri açarken yapacağınız masraf çok az artabilir. Ancak getirisinin yanında çok küçük kalacaktır.
 • Özellikle iş merkezlerinin olduğu yerlerde, insanlar arabasını oto yıkamaya bırakıp daha sonra işi bitince gelip alabilir. Bu sayede müşterileriniz beklemek zorunda kalmadan aracının bakımını yaptırabilir. Bu da sizi tercih nedeni yapacaktır.
 • Eğer bu özelliklere sahip bir iş yeri bulamıyorsanız, en azında işlek bir caddeye yakın veya bir alışveriş merkezine yakın bir yerde açmanız müşteri sayısını etkileyecektir.
 • İş yerinizin gürültü yapmaması için bazı önlemleri almanız, çevredeki insanların rahatsız olmaması için önemlidir. Eğer ilgili kurumlara şikayet edilirseniz ruhsatınız kısa süreli alınabilir, daha da kötüsü kısa süreli kapatma cezası verebilirler. Bunun önlenmesi için gerekli gürültü seviyesi bilgilerini alıp ona göre ilgili ölçümleri yaptırarak iş yerinde önlemler alabilirsiniz. Bu işlemleri yaptırmanız durumunda şikayet edilseniz dahi, eliniz hukuki olarak güçlenecektir.

Bonus bilgi 2 :İş yerinizi seçerken, navigasyon programları üzerinden trafik bilgilerini analiz edebilir ve bu sayede daha isabetli bir karar verebilirsiniz.Bu sayede müşteri sayısını arttırabilirsiniz.

BİR OTO YIKAMADA MUTLAKA OLMASI GEREKLER

Bu başlığımız altında sizlere, oto yıkama dükkanında olması gereken eşyaları ve malzemeleri anlatacağız.

Kamera :

Öncelikle kendi güvenliğiz ve müşterilerinizin güvenliği için iş yerinizde kameraların bulundurulması çok önemlidir. Ayrıca iş yerinizde kameranın bulunması müşterilerin kendilerini ve araçlarını daha güvende hissetmelerini sağlar.

Kamera sayesinde olası bir aksaklığı ve yanlış anlamayı ortadan kaldırmak için delil niteliğinde sunulabilir. Örneğin; aracına dışarıda zarar gelen bir müşteri daha önce fark etmediği bu hasarı için sizleri suçlayabilir. Bu tür yanlış anlaşılmalara sebep olmamak için mutlaka kamera sistemini kurmalısınız.

Müşteri Bekleme Yeri :

Müşterileriniz ve personeliniz için bekleme salonu yapmanız, iş yerine farklı bir hava katacaktır. Özellikle içecek ikramı hem çok masraf olmayacak hemde müşteri düzenli bir şekilde aracını getirmek için cezbedici olacaktır.  Bekleme salonlarında müşterinin vakit geçirebileceği etkinlikler de koyabilirsiniz ( televizyon, masa tenisi, langırt gibi…).

Malzemeler ve ekipmanlar: 

Oto yıkama için gereken tahmini masrafı sizlerle paylaşmıştık. Bu masrafın büyük bir kısmını ana cihazlar oluşturmaktadır. Bunlar aşağıdaki listede belirtilmiştir.

 • Araba yıkama pompası 3.500 TL,
 • Kompresör 2.500 TL,
 • Köpük makinesi 1.500 TL ve içine koyacağınız köpük deterjan ve sabun,
 • Araba için satılan elektrikli süpürge 1.000 TL,
 • Yıkama ve kurutma bezleri,
 • Arabanın mekanik aksanı için kullanılan temizleyici kimyasallar,
 • Aracı parlatmak için kullanılan kimyasallar,
 • Araç kokuları,
 • Kağıt paspas
 • http://www.temizlikplus.com  <<< Oto Yıkama Makinaları Görmek ve Almak için. 0553 266 40 05

Bu malzemeleri alırken kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Malzemelerin miktarı, işletmenizin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir.

Oto Yıkamada Çalışacak Personelin Seçimi

Her sektörde olduğu gibi oto yıkamada da personel seçimi çok önemlidir. Bu konuda işverenler zor durumlar yaşamaktadır. Bunun yanı sıra bazı yerlerde oto yıkama çalışanları yabancı uyruklu olmaktadır. Sizler de çalışan bulma konusunda problem yaşarsanız, yabancı personel çalıştıran iş yerlerine ulaşarak iş arayan yabancı uyruklu personellerden bulabilirsiniz.

Oto yıkama sektöründe işler sezonluk artış gösterir. Asıl problem bu dönemlerde yaşanır. Çünkü bu dönemlerde personele daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Bonus Bilgi: İş yerinizde müşteri çeşitliliğini arttırmanız mümkün. İş yerinize alacağınız tecrübeli elemanlarla lastik ve yağ değiştirme hizmeti de sunarak müşteri kaybını minimuma indirebilirsiniz. Eğer işçi bulamazsanız bu alanda iş kurmak isteyen biriyle anlaşarak şirket bünyesinde çalıştırabilirsiniz. Böylece masraflarınız yarıya inecek ve daha çok hizmet veren bir yer olarak isim yapabilirsiniz.

OTO YIKAMA İŞ YERİNİ AÇTIKTAN NASIL BİR STRATEJİ İZLEMELİSİNİZ

Her işletme işlerinin iyi olmasını ister. Bunu yapmak için de geniş kitlelere ulaşması gerekmektedir. Bu sayede daha çok gelire ulaşacak ve işlerini büyütecektir.

Bir iş yerinin müşteri çekebilmesi için öncelikle iyi bir reklama ihtiyacı vardır. Reklamınızı yapacağınız tabelanın üç yönden de bakıldığında görülebilecek şekilde tasarlanması önemlidir. Reklamla birlikte müşterilerinize promosyon ürünler vermek, mutlaka bağımlı müşteri potansiyelini arttıracaktır. Oto yıkamada en çok tutulan promosyon ürünler; karton paspas, araba kokuları ve ıslak mendildir.

Ancak promosyonlar genelde hep aynıdır. Sizler ise diğer oto yıkamalardan bir adım öne geçmek için mutlaka farklı bir promosyon belirlemelisiniz. Örneğin; belirli bir yıkama sayısından sonra 1 adet yıkamayı ücretsiz yapabilirsiniz. Bu kampanyalar mutlaka müşteriyi size çekecektir. Müşterilerin az geldiği dönemleri belirleyerek, o zaman dilimlerinde kampanyaları yoğunlaştırmanız olumlu olarak size dönecektir. Sinemaların hafta içi müşteri çekmek için yaptığı indirimler buna güzel bir örnek olabilir.

Her salı oto iç yıkamada % 25 indirim veya her ayın 16’sında %30 indirim gibi kampanyalar yapabilirsiniz.  5 yıkama yaptırana 1 tane Türk Bayrağı stickerı hediye, dolmuşlara % 5 indirim gibi kampanyaları da ekleyebilirsiniz. Bu tür kampanyaları iş yerinizin muhasebesine de bakarak yapmanız, daha karlı iş yapmanız için önemlidir.

Makalemizi kıssadan hisseyle tamamlamak istiyorum.

Bir çocuğa babasının en iyi yaptığı işi sormuşlar. Çocuk ise babasının en iyi yaptığı işin elma soymak olduğunu söylemiş. Ancak bunu soran spiker çok şaşırmış ve merakla sormuş: -Neden böyle dedin?- Çocuk ise babam o kadar güzel elma soyar ki kabukları pürüzsüz ve çok düzgün olur demiş. Spiker çocuğun cevabı karşısında şöyle bir sonuca varır:

Bir insan hangi işi yaparsa yapsın elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Aksi taktirde yaptığı işten ve zaman diliminden zevk alamaz. Aslında çocuğun babası da o dönemde dünyanın en başarılı orkestra şefidir. Ancak hayatının her anında başarıyı öyle bir yakalamış ki, elma soyarken bir çocuğun bile taktirini kazanabiliyor. Önemli olan da budur zaten. Hangi işi yaparsanız yapın elinizden gelenin en iyisini hatta daha fazlasını yapmaya çalışın. Empati kurun, titizlikle çalışın, önemseyin ve kaliteli hizmet sunun. Başarı zaten sizi yakalayacaktır.

Umarız oto yıkama açma hayalinizi gerçekleştirir ve hedeflediğiniz başarıyı yakalarsınız. Makalemizi faydalı veya eksik bulduysanız olumlu-olumsuz görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Bu sayede bizler de eksiklerimizi tamamlar, faydalı olduklarımızdan da emin oluruz.

 

BU KATEGORİDEKİ BENZER İLANLAR

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :