Hayranlık uyandıran yerli otomobil fotoğrafları bugün geldi… İşte yerli otomobil tanıtımından ilk görüntüler ve detaylar

-
- / - / -
İlan No : 1297
İlan Tarihi : 28 Aralık 2019

DETAYLAR

Yerli otomobil tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması’nın fuaye alanında yerli otomobile ait modüler ve elektrikli güç ünitesi sergilendi. Yerli otomobilin bir çok detayı da tanıtım toplantısı başlamadan önce açıklandı. Şimdi gözler yerli otomobilin ilk fotoğraflarına çevrildi. Peki, yerli otomobilin özellikleri neler, yerli otomobilin fiyatı belli oldu mu? İşte yerli otomobille ilgili tüm detaylar…

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nca ilk örneği tamamlanan yerli otomobilin ön gösterimi başladı. TOGG dün TwItter hesabından saat 14.53’te yerli otomobilin ilk görüntülerini paylaşmıştı.

Toplantının başlamasıyla birlikte yerli otomobile dair yeni resimler gelmeye başladı. Peki, yerli otomobilin fiyatı belli oldu mu, yerli otomobilin özellikleri neler? İşte yerli otomobilden resimler…

Yerli otomobil üretimiyle ilgili ayrıntıları içeren Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yerli otomobil üretimiyle ilgili ayrıntıları içeren Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla yerli otomobil üretim tesisi Bursa’da kurulacak.

Heyecanla beklenen yerli otomobilin ilk modeli SUV tipi ve yüzde yüz elektrikli olacak. TOGG’un tüm araçlarında standart olarak sunması beklenen yeni teknolojisi, evde kullanılan ağa bağlı ve akıllı çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı ya da müzik sistemi gibi cihazlarla otomobili entegre edip hayatı kolaylaştıran çözümler sunacak.

6

YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK

YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK? 

Yerli otomobil tanıtımı öncesinde en çok tartışılan ve konuşulan konulardan biri de yerli otomobilin ismi oldu. Bu konusu henüz bir resmi açıklama gelmese de isim detayının 27 Aralık tarihli yerli otomobil tanıtım gününde açıklanabileceği ifade ediliyor. Dün yerli otomobil görüntüsünün yayınlanması ardından, otomobil isminin Fatih olabileceği ifade edildi. Otomobildeki “lale” figürü ise İstanbul olabileceğini düşünüyor. Sosyal medyada gündeme gelen diğer isimler arasında “Ottoman”, “Wolf” (Kurt), “Atak” ve “Türker” yer aldı

YERLİ OTOMOBİLİN İSMİ NE OLACAK

YERLİ OTOMOBİLİN İSMİ NE OLACAK? 

YERLİ OTOMOBİLİN İLK GÖRÜNTÜSÜ 

2017 yılında kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu (TOGG), resmi Twitter adresi üzerinden yerli otomobilin ilk görüntüsünü paylaşmıştı. Yerli otomobil görüntüsünde dikkat çeken ilk şey otomobilin farlarının arasında kalan panjurunda “Lale” motifiydi.

YERLİ OTOMOBİLİN TARİHİ

YERLİ OTOMOBİLİN TARİHİ 

Türkiye’nin, 1961 yılında “Devrim” ile başlayan “yerli otomobil üretme” yolculuğunda, bugün Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) çalışmalarıyla hedefe yaklaşılıyor. Yürüyen ilk ön gösterim aracı, aralık ayında kamuoyunun beğenisine sunulacak.

Türkiye’nin, 29 Ekim 1961 yılında “Devrim” arabasıyla başardığı “yerli otomobil üretme” hedefinin üzerinden 58 yıl geçti. Ordunun cadde binek ihtiyacını karşılayacak otomobil tipinin geliştirilmesi amacıyla tasarlanan ilk yerli Türk otomobili “Devrim”den 4 adet üretilmişti.

Türkiye’de otomobil ve motor üretilemeyeceği yönündeki algıya ve değerlendirmelere karşın 29 Ekim 1961 sabahı Türkiye’de yapılan bir otomobil, Türk mühendisler tarafından geliştirilen kendi motorunun gücüyle TBMM’ye getirilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’i Anıtkabir’e götürmüş ve Hipodrom’daki resmi geçide katılmıştı. Ancak otomobilin “yetersiz benzin konulması” nedeniyle yolda kalması, Devrim’le ilgili olumsuz propaganda yapanların da seslerinin yükselmesine neden olmuş ve proje “otomobil yolda kaldı” gerekçesiyle rafa kalkmıştı.

O dönem “Siyah”, “Beyaz”, “Mavi Boncuk” ve “Gecekondu” isimleri verilerek 4 adet üretilen Devrim’den sadece biri çalışır durumda günümüze ulaştı. Halen Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ’nin (TÜLOMSAŞ) bahçesinde müzeye dönüştürülen camlı mekanda muhafaza edilen Devrim, ziyaretçilerden yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :