Elektrikli Araçların Artıları ve Eksileri

-
- / - / -
İlan No : 1057
İlan Tarihi : 19 Ocak 2018

DETAYLAR

Elektrikli Araçların Artıları ve Eksileri

Hibrit araç iki veya daha fazla motora; yani bir elektrikli motora bir de benzin veya dizel ile çalışan normal motora sahip olan araç türüdür. Elektrik motoru aracın düşük hızlarda, dizel veya benzinli motoru ise yüksek hızlarda çalışmasını sağlar. Örneğin; aracınızla bekleme yaptığınız anlarda veya sıkışık trafikteki dur – kalklarda elektrik motoru devreye girer. Bu sayede, hibrit araçlar hem daha az yakıt tüketimi gerçekleştirir hem de çevreye daha az düzeyde zararlı karbondioksit gazı salımı yaparlar.

Hibrit Araçların Avantajları

  • Çevre Dostudur: Hibrit otomobillerin normal motorlu araçlara göre en büyük avantajı benzin tüketiminin az olması, enerjiyi daha az harcaması ve çevre dostu olmasıdır.
  • Daha Az Yakıt Harcar: Aracın çift motora sahip olması, sürüş koşuluna uygun motorun devreye girmesini mümkün kılar. Böylelikle normal bir araca göre daha az yakıt tüketir. Bunun yanı sıra, hibrit araçların yapımında hafif malzemelerin kullanılıyor olması, aracı hafif gövdeli bir araç haline getirmekte ve yakıt etkinliğini artırmaktadır.
  • Aküyü Şarj Eden Fren Sistemine Sahiptir: Hibrit otomobillerde frene her basılışında, bu enerji boşa gitmeyerek aracın aküsünün şarj olmasını sağlar. Depolanan enerji tekrar kullanılır. Dolayısıyla, bu iç sistem sayesinde enerji tasarrufu sağlanır.
  • İkinci Elde Piyasa Değeri Yüksektir: Benzin fiyatlarının giderek yükselmesi, çevre bilincinin artması hibrit araçlara yönelik talebi de günden güne artırmaktadır. Dolayısıyla, çevre dostu hibrit araçların normal araçların ikinci el satış fiyatlarına kıyasla daha yüksek satış fiyatları bulunmaktadır.

Hibrit Araçların Dezavantajları

  • Daha Düşük Performanslıdır: Hibrit araçların motoru, normal araçlara göre daha küçüktür. Bu nedenle, tek motorlu bir araçtan alınan performansı hibrit araçtan aynı oranda almak mümkün değildir. Bu araçlar; hızlı, çevik, yüksek performanslı olmayıp daha çok şehir içi kullanım açısından pratiktir.
  • Pahalıdır: Hibrit araçların en büyük eksilerinden biri kendi klasmanındaki diğer araçlara göre pahalı olmasıdır. Ancak, bu ödenen ekstra miktar, orta ve uzun vadede aracın yakıt tüketiminden elde edilen avantajla telafi edilebilmektedir. Ayrıca, birçok ülkede bu otomobillere vergi teşviki uygulanmaktadır.
  • Bakımı Daha Maliyetlidir ve Uzmanlık Gerektirir: Hibrit otomobillerde çift motor bulunması, bu araçların sahip olduğu teknolojinin sürekli geliştiriliyor olması hem aracın bakım maliyetini artırmakta hem de bakımını iyi yapacak uzman teknisyen bulunmasını güçleştirmektedir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :